Kursus-indtægts-regnemaskine

Anslå indtjeningen fra onlinekurser ud fra pris, konverteringsrate og marketingrækkevidde. Sammenlign prisstrategier og platformgebyrer på tværs af Udemy, Teachable og Kajabi for at maksimere din indkomst som indholdsskaber.

Hjalp denne regnemaskine dig?

Hvad er Kursus-indtægts-regnemaskine?

Kursusindtægtsberegneren hjælper kursusskabere med at estimere deres potentielle indkomst fra onlinekurser.

Hvornår skal du bruge denne regnemaskine

  • Brug denne beregner før du lancerer et nyt kursus for at modellere din forventede indtægt til forskellige prispunkter og tilmeldingsniveauer, og sikre at du sætter en pris, der dækker din forudgående investering i indholdsskabelse, platformopsætning og marketing inden for en realistisk tidsramme baseret på din nuværende publikumsstørrelse og konverteringsrate data.
  • Brug denne beregner når du sammenligner kursusplatforme for at kvantificere den langsigtede finansielle påvirkning af transaktionsgebyrer. Forskellen mellem et 7,5 % gebyr og et 0 % gebyr er negligerbar ved $10.000 i årlig indtægt, men vokser til over $5.000 om året ved $75.000, og over fem års stabil indtægt kan den kompounde omkostningsforskellen overstige $25.000, hvilket gør platformvalg til en af de mest konsekvensfulde finansielle beslutninger i din kursusvirksomhed.
  • Brug denne beregner når du planlægger en kursusomprisning for at modellere, hvordan en prisstigning påvirker den samlede indtægt, når du medregner konverteringsraten, der typisk følger med prisstigninger. Dataene viser at højere priser reducerer konvertering, men også reducerer refusionsrater med 15 % til 20 %, fordi mere engagerede købere selvudvælger sig, så nettot-effekten af en prisstigning ofte er mere positiv end de rå konverteringsdata antyder.
  • Brug denne beregner når du opbygger et multi-produkt-pensum for at forstå per-studerende-indtægten på tværs af forskellige kursusniveauer og allokere dit marketingbudget til det niveau med det højeste afkast af investeringen. Skabere med 3 eller flere produkter tjener 5,7x mere end enkeltprodukt-sælgere, og modellering af indtægt på tværs af et $97 grundkursus, et $497 mellemtrinsprogram og et $1.997 premium cohort hjælper dig med at prioritere, hvilket kursus du skal bygge først.
  • Brug denne beregner når du vurderer, om du skal overgå fra 1-til-1-konsulentvirksomhed til en skalerbar kursusmodel. En konsulent der fakturerer $200 i timen og ønsker at erstatte $10.000 i månedlig indkomst skal forstå, hvor mange studerende til hvilket prisniveau der genererer tilsvarende indtægt, og beregneren afslører, at blot 20 studerende til $500 per kursus producerer den samme månedlige indkomst med en brøkdel af tidsengagementet.
  • Brug denne beregner når du vurderer levedygtigheden i at bruge Udemy som en opdagelseskanal. Modellering af indtægtsforskellen mellem Udemy's 37 % instruktørandel på markedspladssalg og din egen platforms 95 % til 100 % andel afslører den reelle omkostning ved markedsplads-eksponering, og hjælper dig med at beslutte om publikumsadgangen retfærdiggør indtægtsreduktionen, eller om direkte marketing til dit eget publikum er mere overskudabelt.

Trin:

  1. Indtast antal studerende og kursuspris.
  2. Indtast platformgebyr og refunderingsrate.
  3. Se brutto- og nettoindtægt.
  4. Medregn din forventede refusionsrate, typisk mellem 2 % og 8 % afhængigt af dit kursusprisniveau og hvor præcist din salgsside sætter forventningerne. Premium cohort-programmer har refusionsrater tættere på 2 %, fordi købere selvudvælger sig efter engagement, mens impuls-køb under $50 kan have refusionsrater tættere på 10 %. Beregneren trækker både platformgebyrer og refusioner fra din bruttoindtægt for at prognostisere din faktiske nettoindtægt, hvilket giver dig et realistisk billede af, hvad der lander på din konto i stedet for et oppustet overskriftstal.

Anvendelsessager

  • Prissætning af kurser
  • Sammenligning af platforme
  • Indtægtsplanlægning
  • Coaches og konsulenter, der vurderer den finansielle levedygtighed i at overgå fra 1-til-1-tjenester til en skalerbar kursusmodel. En konsulent der fakturerer $200 i timen og ønsker at erstatte $10.000 i månedlig indkomst skal forstå, hvor mange studerende til hvilket prisniveau der genererer tilsvarende indtægt, medregnende den næsten nul marginale omkostning ved at betjene yderligere studerende, når kursusindholdet er skabt.
  • Platform-sammenligningsshoppere, der skal se de samlede ejeromkostninger på tværs af platforme på deres specifikke indtægtsniveau. En skaber der tjener $25.000 om året betaler meget forskellige samlede gebyrer på Teachable Starter ($2.343 inklusiv 7,5 % gebyret) versus Kajabi Basic ($2.148 med nul transaktionsgebyrer), og forskellen vokser dramatisk, når indtægten vokser til $50.000 eller $100.000.

Nøglefordele

  • Få præcise resultater fra kursusindtægtsberegneren med det samme
  • Spar tid med kursusindtægtsberegnerens udregninger
  • Træf velinformerede beslutninger med klare data
  • Gratis på alle enheder – ingen downloads

Pro tips

  • Tjek inputene en ekstra gang for nøjagtighed
  • Kør flere scenarier
  • Kombinér med andre værktøjer
  • Brug denne beregner før hvert prisændring eller platformmigration for at kvantificere den finansielle påvirkning. Da Teachable hævede sit Starter-plan transaktionsgebyr eller da Thinkific eliminerede sit eget-Stripe-tillæg i 2026, kunne skabere der havde modelleret deres indtægt på forskellige gebyrniveauer træffe øjeblikkelige, datadrevne beslutninger om at opgradere, skifte platform eller absorbere omkostningsforskellen.

Almindelige fejl at undgå

  • At fokusere på bruttoindtægt i stedet for nettoindtægt efter platformgebyrer, betalingsbehandling og refusioner. En skaber der fejrer $100.000 i brutto salg på Udemys markedsplads modtager måske i virkeligheden kun $37.000 efter Udemys 63 % omsætningsandel på organiske salg, mens det samme $100.000 på en nul-gebyr-platform med 2,9 % betalingsbehandling giver cirka $97.100. Denne beregner tvinger dig til at forholde dig til de reelle tal ved at kræve input for platformgebyr og refusionsrate, som de fleste skabere overser i deres første fremskrivninger.
  • At ignorere vigtige faktorer
  • Fejlfortolkning af resultater
  • At undervurdere refusionsrater, når du projicerer indtægt, især for selvpacede kurser under $100, hvor impuls-køb driver højere refusionsvolumenner. budgetlæg 2 % til 3 % for cohort-programmer og 5 % til 8 % for selvpacede kurser for at undgå den ubehagelige overraskelse at se 5 % af din projektet indtægt forsvinde i refusionsbehandling efter launchdagen.

Nøglebegreber forklaret

Bruttoindtægt repræsenterer din samlede salgsomsætning før eventuelle fradrag for platformgebyrer, betalingsbehandlingsomkostninger eller refusioner. Den beregnes ved at gange din kursuspris med antallet af tilmeldte studerende, og selvom det er det headline-tal, de fleste skabere refererer til, afspejler det ikke, hvad der rent faktisk lander på din bankkonto. For eksempel giver 500 studerende til $99 en bruttoindtægt på $49.500, men efter platformgebyrer, behandlingsomkostninger og refusioner kan din nettoindtægt være betydeligt lavere.
Nettoindtægt er din bruttoomsætning minus platformens transaktionsgebyrer, betalingsbehandlingsomkostninger og refusionstab. Dette er det tal, der afgør, om din kursusvirksomhed er bæredygtig, fordi det repræsenterer den faktiske indtægt, der er til rådighed til at dække dine leveomkostninger, markedsføringsudgifter, investeringer i indholdsskabelse og overskud. Et kursus, der genererer $49.500 i bruttoomsætning med et platformgebyr på 5 %, 2,9 % i betalingsbehandling og en refusionsrate på 3 %, giver cirka $43.100 i nettoindtægt.
Formel: Metoden, der bruges
resultat: Det beregnede svar
Refusionsrate er procenten af tilmeldte studerende, der anmoder om en fuld eller delvis refusion, typisk varierende fra 2 % for premium cohort-programmer til 8 % eller højere for lavtprisede selvpacede kurser. budgetlæg konservativt med 5 % for selvpacede kurser og 2 % til 3 % for cohort-programmer for at undgå indtægtsmangler, og den bedste måde at minimere refusioner er at sikre, at din salgsside præcist sætter forventningerne, og din første-uge-oplevelse leverer øjeblikkelig værdi.

Relaterede begreber

  • Kursusprisstrategi involverer fastsættelse af din pris baseret på værdien af den transformation dit kursus leverer snarere end de timer indhold det indeholder. 10x-reglen, prissætning ved ca. 10 % af den forventede finansielle slutning for køberen, er den mest pålidelige heuristik på tværs af nicher. Coaching-programmer kommanderer en median på $531, fordi de lover karriere- eller erhvervstransformation, mens færdighedskurser cluster omkring $97 til $297, fordi slutningen er at lære en kompetence snarere end at tjene en specifik indkomst.
  • Platformøkonomi refererer til den samlede omkostningsstruktur ved at sælge på en kursusplatform, inklusive månedlige abonnementsgebyrer, transaktionsgebyrer, betalingsbehandlingsgebyrer og yderligere omkostninger til funktioner som e-mailmarketing, affiliate-partnere eller avanceret analyse. Forståelse af platformøkonomi kræver modellering af dine samlede ejeromkostninger på dit nuværende og projicerede indtægtsniveau, fordi en platform der synes overkommelig ved $25.000 i årlig indtægt kan blive det dyreste valg ved $100.000.
  • Kursusgennemførselsrater måler procenten af tilmeldte studerende, der fuldfører dit kursus, med selvpacede optagede kurser der gennemsnitligt når 10 % til 20 % og cohort-baserede programmer med live-sessioner der opnår 85 % til 96 %. Gennemførselsrater betyder økonomisk, fordi studerende der fuldfører bliver til anbefalinger, henvisninger og tilbagevendende købere, mens studerende der dropper ud er refusionsrisici eller stille churningere. Tilføjelse af fællesskabsdiskussionsfunktioner øger gennemførslen fra 42,6 % til 65,5 % ifølge Ruzukus analyse af 32.000 kurser.
  • Skaberøkonomi-indtægtsstrømme refererer til de multiple måder kursusskabere genererer indkomst ud over det indledende kursussalg, inklusive coaching-upsælg, fællesskabsmedlemskaber, virksomhedslicensering, affiliate-partnerskaber og foredrag. Data viser at kun 5 % til 15 % af en skabers indkomst typisk kommer fra digitale produkter alene, og de mest holdbare skabervirksomheder blander multiple indtægtsstrømme snarere end at afhænge af kurssalg isoleret.
  • Kundeerhvervelsesomkostning i kursusvirksomheden er den samlede marketingudgift divideret med antallet af erhvervede studerende, og den varierer dramatisk efter trafikkilde. E-mailmarketing til en eksisterende liste koster næsten intet per erhvervelse, mens betalt social medie-reklame til $2 til $5 per klik betyder at et $99-kursus behøver en konverteringsrate over 2 % til 5 % blot for at nå break-even på annonceudgiften. Forståelse af din CAC på hvert prisniveau er afgørende for at afgøre, om din kursusvirksomhed er rentabel eller blot genererer indtægt.

Eksempel

500 studerende til $99 med 5% platformgebyr og 2% refusioner giver cirka $46.530 i nettoindtægt.

Fortolkning af dine resultater

Bruttoindtægtstallet viser dine top-line-salg før nogen fradrag, hvilket er nyttigt til at forstå markeds efterspørgsel og tilmeldingsvolumenn, men ikke reflekterer din faktiske indkomst. Nettoindtægtstallet er det tal, der bestemmer din virksomheds bæredygtighed, fordi det medregner platformgebyrer, betalingsbehandling og refusioner. En fortjenstmargen over 80 % indikerer en effektiv kursusvirksomhed med lave faste omkostninger, mens en margin under 60 % antyder at dine platformgebyrer eller refusionsrater forbruger for meget indtægt. Per-studerende-værdien hjælper dig med at evaluere marketingeffektiviteten: hvis din kundeerhvervelsesomkostning overstiger din per-studerende-nettoindtægt, mister du penge på hver erhvervet studerende. Sammenlign din projektet fortjenstmargen med branchestandarden på 70 % til 90 % for digitale kurser for at vurdere, om dit platformvalg, prisstrategi og refusionshåndtering er konkurrencedygtige.

Ofte stillede spørgsmål

Hvilke platformgebyrer tager onlinekursusplatformene?
Platforme som Udemy tager 3-50%, Teachable tager 0-10%, og selv-hostede løsninger har minimale gebyrer.
Hvor meget kan jeg realistisk tjene på at sælge online kurser?
Indtægterne varierer enormt efter platform, niche og publikumsstørrelse. Den gennemsnitlige Kajabi-skaber tjener ca. $37.000 om året, mens den gennemsnitlige Udemy-instruktør tjener ca. $3.300 om året, fordi markedspladspriserne undertrykker indtægten per studerende. På Ruzuku har over 32.000 kurser genereret $78,9 millioner i samlede skaberindtægter siden lanceringen. median-skaberen af online kurser tjener mellem $5.000 og $20.000 årligt, men de øverste 5 % af skabere på platforme som Teachable og Kajabi tjener over $100.000 om året. Den enkelt største faktor der adskiller højtlønnede fra gennemsnittet er, om du sælger på en markedsplads where platformen sætter prisen, eller på din egen platform hvor du sætter prisen.
Hvilken konverteringsrate er god for online kursus-salgssider?
Det gennemsnitlige online kursus konverterer med 1 % til 3 % på en koldtrafik-salgsside i 2026, mens top-performere når 5 % til 10 %. Konverteringsraterne forbedres markant med varmere trafik: e-maillister konverterer med 15 % til 25 %, og betalt søgetrafik konverterer med 5 % til 8 %. For kurser prissat under $500 er den gennemsnitlige salgsside-konverteringsrate 2 % til 5 %, mens premium-kurser over $1.000 konverterer med 0,3 % til 1 %. Checkout-gennemførselsraterne på tværs af platforme gennemsnitlige 55 % til 65 %, hvilket betyder at ca. hver tredje studerende der starter checkout forlader den før betaling. Optimering af din checkout-proces og tilbud af betalingsplaner kan øge gennemførselsraterne til 75 % til 85 %.
Hvordan påvirker refusioner mine kursus-omsætningsprognoser?
Refusioner er en af de mest undervurderede indtægt-drænere for kursusskabere. Branchedata viser at refusionsrater typisk varierer fra 2 % til 8 % afhængigt af prisniveau og kursuskvalitet. Kurser til over $500 har tendens til lavere refusionsrater fordi køberne selvudvælger sig efter engagement, mens impuls køb under $50 ser refusionsrater tættere på 10 %. En refusionsrate på 5 % på $50.000 i bruttoomsætning betyder at $2.500 forsvinder fra dit bundlinje. Denne beregner tager højde for din refusionsrate for at give dig en realistisk nettoomsætning i stedet for et oppustet bruttotal der ikke reflekterer hvad der rent faktisk lander på din konto.
Bør jeg prisse mit kursus højt og sælge færre pladser eller lavt og sælge flere?
Dataene favoriserer kraftigt højere prissætning for uafhængige skabere. At sælge 100 pladser til $500 genererer de samme $50.000 som at sælge 1.000 pladser til $50, men den højere prisede vej kræver et 10x mindre publikum, producerer mere engagerede studerende der gennemfører i højere grad og genererer bedre anbefalinger. Podias analyse af 132.000 kursustransaktioner fandt at de højst-tjenende skabere cluster ved tre prispoints: $97 for færdighedskurser, $497 for karriere- og erhvervs-resultatkurser, og $1.997 for cohort-baserede programmer med fællesskab. Den professionelle kursusprismedian på uafhængige platforme er omkring $397, væsentligt højere end den $110 platformbrede median der inkluderer lavtprisede markedspladstilbud.
Hvordan beregner jeg mit break-even-punkt for kursusoprettelsesomkostninger?
Dit break-even-punkt er din samlede forudgående investering divideret med din nettoindtægt per studerende. Hvis du bruger $5.000 på videoudstyr, $2.000 på en kursusplatform i et år og $3.000 på markedsføring, er din samlede investering $10.000. Hvis din nettoindtægt per studerende efter platformgebyrer og refusioner er $80, har du brug for 125 studerende for at nå break-even. Ved median-kursusprisen på $110 med et 5 % platformgebyr og 3 % refusionsrate er din nettoindtægt per studerende ca. $97,86, hvilket betyder at du har brug for ca. 103 studerende. De fleste skabere tilbagebetaler deres oprindelige investering inden for de første seks til tolv måneder, hvis de har et eksisterende publikum på selv 1.000 e-mail-abonnenter.
Hvilken rolle spiller platformgebyrer i den langsigtede kursusrentabilitet?
Platformgebyrer komponerer markant over tid og repræsenterer en af de største skjulte omkostninger i kursusvirksomheden. Ved $75.000 i årlig omsætning over fem år koster Teachables Starter-plan med et 7,5 % gebyr dig $30.465 i alt, mens en nul-gebyr platform som Thinkific eller Kajabi kun koster den månedlige abonnementspris på ca. $888 til $2.148 om året. Det er en forskel på $25.000 eller mere over fem år. Den strategiske beslutning er, om den lavere månedlige pris med en høj transaktionsprocent er det værd når du starter, versus at opgradere til en nul-gebyr plan når din omsætning overskrider break-even-pointet, som for de fleste platforme ligger omkring $8.000 til $12.000 om året.
Hvordan påvirker kursusformat min potentielle indtægt?
Kursusformat er en af de mest kraftfulde men oversete indtægt-mekanismer. Selvpacede optagede kurser sælger typisk for $97 til $500 med gennemførselsrater på 10 % til 20 %, mens cohort-baserede kurser med live-sessioner kommanderer $497 til $2.500 og opnår gennemførselsrater på 85 % til 96 %. Gennemførselsgabet er kritisk fordi studerende der gennemfører bliver til anbefalinger, henvisninger og tilbagevendende købere. Kursus-plus-fællesskab-hybrider, hvor købere får adgang til et betalt fællesskab ved siden af pensum, ser den opfattede værdi stige 2x til 4x for det samme underliggende indhold. Kajabis 2025 Creator Report fandt at skabere der inkluderer fællesskabselementer tjener 2x mere end dem der sælger kurser uden fællesskab.
Kan jeg sælge det samme kursus på flere platforme samtidigt?
Det afhænger af platformens vilkår. Udemy forbyder at tilbyde dit kursus gratis eller til en lavere pris på en anden platform, hvis det er listet som et betalt kursus på Udemy, hvilket betyder at du ikke kan opretholde prisparrings på tværs af kanaler. Teachable, Kajabi, Thinkific og Ruzuku giver dig fuld kontrol til at sælge hvor du vil. Den mest effektive flerplatform-strategi er at bruge en markedsplads som Udemy til organisk opdagelse og publikumsopbygning til lavere priser, og derefter henvise dine mest engagerede studerende til din egen platform hvor du sælger til fuld pris uden markedspladsgebyrer. Denne to-niveau-tilgang kombinerer både opdagelse og premium-omsætning.
Hvilken refusionsrate bør jeg budgettere med når jeg planlægger kursusomsætning?
budgetter konservativt med 5 % for selvpacede kurser og 2 % til 3 % for cohort-baserede programmer. Refusionsrater varierer efter prisniveau, kursuskvalitet og hvor præcist din salgsside sætter forventningerne. Kurser under $50 har tendens til højere refusionsrater fordi købsbeslutningen er mere impulsiv. Premium-kurser over $500 ser færre refusioner fordi købere investerer mere tid i at evaluere før køb. Den bedste måde at minimere refusioner er at sikre at din salgsside og første-uge-oplevelsen leverer det lovede: studerende der er aktive i deres første uge gennemfører med 70 %, mens dem uden første-uge-aktivitet kun gennemfører med 4,9 % ifølge Ruzakus analyse af 50.000 tilmeldinger.
Hvordan påvirker betalingsplaner min samlede kursusomsætning?
Betalingsplaner fanger typisk 40 % til 60 % af købere der ikke ville købe til den fulde engangs pris, hvilket gør dem til en betydelig multiplikator for omsætningen. Den standard tilgang er at prissætte betalingsplanen til 1,25x til 1,35x engangsbeløbet for at dække behandlingsgebyrer og pengeværdien over tid. For eksempel genererer et kursus til $997 tilbudt som tre månedlige betalinger á $417 i alt $1.251 — en premium på 25 % over engangsbetalingen. Ruzakus data viser at median-betalingsplanprisen på tværs af alle nicher er $212 sammenlignet med en median-engangsbetaling på $99, hvilket bekræfter at rateprissætning konsekvent kommanderer en premium, samtidig med at den udvider dit adresserbare marked.

Opdag flere værktøjer

Friske udvalg fra hele vores værktøjsbibliotek.