Persoonlijke Financiën

FIRE Rekenmachine

Bereken wanneer u financieel onafhankelijk kunt zijn. Voer spaargeld, uitgaven en verwacht rendement in.

Heeft deze tool u geholpen?

Wat is FIRE Rekenmachine?

De FIRE-beweging (Financial Independence, Retire Early) gaat niet over ontbering — het gaat over doelgerichtheid. Het idee is simpel: spaar agressief (meestal 50-70% van je inkomen) gedurende een relatief korte periode (10-15 jaar), bouw een portefeuille op die groot genoeg is om je levensstijl voor altijd te ondersteunen, en besteed daarna de rest van je leven aan wat jij wilt, op jouw voorwaarden. De wiskunde achter FIRE is verrassend eenvoudig. De basis is de 4%-regel, die zegt dat je jaarlijks 4% van je portefeuille kunt opnemen (gecorrigeerd voor inflatie) met een zeer grote kans dat je geld nooit opraakt. Je doel — je 'FIRE-nummer' — is je jaarlijkse uitgaven gedeeld door 0.04. Als je $40,000 per jaar nodig hebt om te leven, is je nummer $1,000,000. Als je kunt leven van $25,000, is je nummer slechts $625,000. Wat FIRE zo aantrekkelijk maakt, is dat elk onderdeel van de vergelijking binnen jouw controle ligt. Je beheerst je spaarquote door te bepalen hoeveel je uitgeeft versus spaart. Je beheerst je tijdlijn door aan te passen hoe agressief je spaart. Je beheerst je FIRE-nummer door te kiezen welke levensstijl jou gelukkig maakt. Anders dan bij traditionele pensioenplanning, waar je mikt op een abstract 'genoeg', geeft FIRE je een concreet doel en een duidelijke relatie tussen je acties vandaag en je vrijheid morgen. Deze calculator combineert al deze factoren. Voer je huidige spaargeld, maandelijkse inleg, jaarlijkse uitgaven, verwachte rendementen en gewenste opnamepercentage in. Hij berekent je FIRE-nummer (hoeveel je nodig hebt), je Lean- en Fat-FIRE-banden, en — het belangrijkste — het aantal jaren totdat je financiële onafhankelijkheid bereikt. Speel met de invoer. Zie wat er gebeurt als je uitgaven met 10% verlaagt. Zie wat er gebeurt als je spaargeld met $500 per maand verhoogt. Het doel is niet alleen een getal — het is inzicht in welke hefboom voor jou het beste werkt.

Wanneer gebruik je deze rekenmachine

  • Gebruik de FIRE-calculator wanneer je je afvraagt of de standaard 9-tot-5-routine tot je 65e werkelijk de enige weg is.
  • Wanneer je de FIRE-beweging voor het eerst ontdekt en wilt weten of het realistisch is voor jou.
  • Wanneer je je budget optimaliseert en wilt zien hoeveel uitgaven verlagen je tijdlijn versnelt.
  • Na een loonsverhoging of promotie — het beste moment om je spaarquote te verhogen vóórdat lifestyle-creep toeslaat.
  • Wanneer je een grote levensverandering overweegt, zoals verhuizen naar een goedkopere stad, van carrière wisselen of een bedrijf starten.
  • Wanneer je spaarmijlpalen bereikt (eerste $100K, eerste $250K) en je prognose wilt bijwerken, of wanneer de markt daalt en je geruststelling wilt dat je plan nog steeds werkt.

Stappen:

  1. Begin met je huidige leeftijd en hoeveel je al hebt gespaard. Wees eerlijk — als je $15,000 spaargeld hebt en $8,000 creditcardschuld, is je netto spaargeld eigenlijk $7,000. De calculator heeft je echte cijfers nodig om je een bruikbare prognose te geven.
  2. Voer je maandelijkse inleg in — hoeveel je elke maand aan je beleggingen toevoegt. Neem je 401(k)-inleg, IRA-inleg, HSA en eventuele belastbare beleggingen mee. Als je een werkgeversbijdrage krijgt, neem die dan ook mee — die telt mee.
  3. Vul je jaarlijkse uitgaven in. Dit is het belangrijkste getal, omdat het direct je FIRE-doel bepaalt. Neem alles mee: huur/hypotheek, eten, nutsvoorzieningen, verzekeringen, reizen, entertainment — het totaal van wat het kost om een jaar van je leven te leven. Als je het niet zeker weet, houd je uitgaven een maand bij en vermenigvuldig dat met 12.
  4. Stel je verwachte jaarlijkse rendement en opnamepercentage in. Voor rendement is 7% een solide langetermijngemiddelde van de aandelenmarkt. Voor opnamepercentage is 4% de klassieke FIRE-standaard, maar 3.5% biedt meer veiligheid voor een pensioen van 50+ jaar. Speel met beide om het verschil te zien.
  5. Druk op bereken en bestudeer de drie getallen: je FIRE-nummer, je Lean FIRE-nummer (leven op een minimalistisch budget), je Fat FIRE-nummer (luxueus pensioen), en — het belangrijkste — het aantal jaren totdat je elk ervan bereikt. Pas je invoer aan en zie hoe kleine veranderingen in sparen of uitgeven je tijdlijn dramatisch hervormen.

Formule

FIRE-nummer = Jaarlijkse uitgaven ÷ Opnamepercentage Voorbeeld: $50,000 ÷ 0.04 = $1,250,000 (het klassieke doel van de 4%-regel). Lean FIRE-nummer = 0.6 × FIRE-nummer (een minimalistische levensstijl) Fat FIRE-nummer = 1.5 × FIRE-nummer (een comfortabele luxe levensstijl) Jaren tot FIRE = het aantal jaren dat je huidige spaargeld, maandelijkse inleg en beleggingsrendementen moeten renderen om het FIRE-nummer te bereiken.

Gebruikscases

  • Een software-engineer van 28 jaar die $120,000 verdient met $50,000 gespaard, 50% spaart ($5,000/maand) en leeft van $60,000/jaar. Bij 7% rendement en een opnamepercentage van 4% is hun FIRE-nummer $1.5M. Ze bereiken het in ongeveer 13 jaar — financieel onafhankelijk op 41-jarige leeftijd. Lean FIRE op $750K komt in ongeveer 8 jaar — de vrijheid om eerder te stoppen als ze bereid zijn van minder te leven.
  • Een leraar van 35 jaar die $55,000 verdient met $80,000 gespaard, 25% spaart ($1,145/maand) en leeft van $41,250/jaar. Het FIRE-nummer bij 4% is $1.03M. Geschatte tijdlijn: ongeveer 22 jaar, FIRE bereiken op 57-jarige leeftijd. Dat is nog steeds 8 jaar eerder dan het traditionele pensioen. Door uitgaven slechts $5,000/jaar te verlagen, daalt het doel naar $906K en krimpt de tijdlijn met 3 jaar.
  • Een stel van 32 jaar met een gezamenlijk inkomen van $150,000, $120,000 gespaard, spaarquote $3,000/maand, levend van $114,000/jaar. Hun standaard FIRE-nummer is $2.85M bij 4% — ongeveer 23 jaar verwijderd. Maar hun Lean FIRE-nummer (leven van $60,000/jaar) is slechts $1.5M, bereikbaar in 15 jaar. De calculator helpt hen beslissen: de huidige levensstijl behouden en met pensioen gaan op 55, of kleiner gaan wonen en met pensioen gaan op 47.
  • Een afgestudeerde van 25 jaar met $5,000 gespaard, die $50,000 verdient en erin slaagt 30% te sparen ($1,250/maand) terwijl hij leeft van $35,000/jaar. Hun FIRE-nummer is $875K. Bij 7% rendement bereiken ze het in ongeveer 22 jaar — financieel onafhankelijk op 47. Dit toont de kracht van vroeg beginnen: zelfs een bescheiden inkomen gecombineerd met een hoge spaarquote creëert mogelijkheden voor vervroegd pensioen.
  • Iemand van 45 jaar met $400,000 gespaard, die $100,000 verdient en $2,000/maand spaart, levend van $76,000/jaar. Het FIRE-nummer is $1.9M, de tijdlijn ongeveer 17 jaar — financieel onafhankelijk op 62. Maar ze overwegen om kleiner te gaan wonen, wat de uitgaven zou verlagen naar $55,000/jaar. Dat verlaagt het FIRE-nummer naar $1.375M en de tijdlijn naar ongeveer 11 jaar — financieel onafhankelijk op 56. De calculator kwantificeert precies hoeveel die levensverandering waard is in jaren van vrijheid.

Belangrijkste voordelen

  • Krijg een concreet FIRE-nummer in plaats van een abstract 'spaar genoeg'-doel
  • Zie precies hoeveel jaar tot financiële onafhankelijkheid bij je huidige spaarquote
  • Vergelijk Lean FIRE, standaard FIRE en Fat FIRE-doelen naast elkaar
  • Zie meteen hoe uitgaven verlagen of inleg verhogen je tijdlijn comprimeert
  • Modelleer verschillende opnamepercentages om de veiligheidsmarge van je plan te testen

Pro-tips

  • Houd minstens één maand elke euro bij voordat je je uitgavencijfer vertrouwt — een jaarlijkse onderschatting van $5,000 aan uitgaven betekent dat je FIRE-doel $125,000 afwijkt
  • Je spaarquote is in de beginjaren belangrijker dan je beleggingsrendementen — focus op het verhogen van je inkomen en het beheersen van je uitgaven voordat je je beleggingsstrategie optimaliseert
  • Vergeet de gezondheidszorg niet in je FIRE-plan — ga je voor de Medicare-leeftijd met pensioen, budgetteer dan voor een ACA-marktplaatsverzekering, een van de grootste over het hoofd geziene kosten bij vervroegd pensioen
  • Overweeg geo-arbitrage: met pensioen gaan in een goedkopere locatie kan de uitgaven met 40-60% verlagen, waardoor dezelfde portefeuille een veel comfortabelere levensstijl ondersteunt
  • Bouw een buffer in voor marktdalingen — houd 1-2 jaar aan cash of obligaties apart, zodat je geen aandelen hoeft te verkopen tijdens een dalende markt

Veelgemaakte fouten

  • Jaarlijkse uitgaven onderschatten — de meeste mensen onderschatten hun uitgaven met 15-30%, wat je FIRE-nummer met zes cijfers kan doen afwijken
  • Vergeten te budgetteren voor gezondheidszorg vóór de Medicare-gerechtigde leeftijd van 65, wat voor een gezin makkelijk $12,000-$24,000 per jaar kan toevoegen
  • Het risico van volgorde van rendementen negeren — een marktdaling in je eerste pensioenjaar kan een opnamepercentage van 4% opdrijven naar een effectieve 5.7% op het lagere saldo
  • Aannemen dat beleggingsrendementen belangrijker zijn dan de spaarquote — in de eerste 5-7 jaar sturen inleg de groei veel meer dan marktprestaties

Sleutelbegrippen

FIRE-nummer: De totale portefeuillewaarde die nodig is om je levensstijl onbeperkt te ondersteunen, berekend als je jaarlijkse uitgaven gedeeld door je opnamepercentage
Lean FIRE: Financiële onafhankelijkheid bereiken op een minimalistisch budget, meestal onder $40,000 per jaar, met een kleinere spaarpot
Fat FIRE: Financiële onafhankelijkheid bereiken met een comfortabele buffer, meestal $80,000+ aan jaarlijkse uitgaven en een grotere portefeuille
Opnamepercentage: Het percentage van je portefeuille dat je jaarlijks opneemt tijdens je pensioen, meestal 3.5-4% onder de regel voor veilig opnemen
Spaarquote: Het percentage van je inkomen dat je spaart en belegt, de krachtigste hefboom om FIRE sneller te bereiken

Gerelateerde concepten

  • De 4%-regel & FIRE: De 4%-regel is de basis van FIRE — hij stelt dat je in jaar één 4% van je portefeuille kunt opnemen, corrigeert voor inflatie en je geld 30+ jaar meegaat. Voor FIRE-aanhangers die met pensioen gaan in hun 30er of 40er jaren met een horizon van 50+ jaar gebruiken velen 3.5% of zelfs 3% voor de veiligheid. Je werkelijke FIRE-nummer = Jaarlijkse uitgaven ÷ Opnamepercentage. Bij 4% geldt: $40K uitgaven = $1M. Bij 3.5%: $40K = $1.14M. Onze calculator voor veilig opnamepercentage helpt je verschillende percentages te stress-testen tegen historische rendementsreeksen.
  • Lean FIRE vs Fat FIRE: Lean FIRE betekent met pensioen gaan op een minimalistisch budget — meestal onder $40,000 per jaar voor een huishouden. Het vereist een spaarpot van $800K-$1M. Fat FIRE betekent met pensioen gaan met een comfortabele buffer — $80,000+ jaarlijkse uitgaven en een portefeuille van $2M+. De meeste mensen belanden ergens in het midden, soms 'Barista FIRE' genoemd (deeltijdwerk voor voordelen en aanvullend inkomen). Onze FIRE-calculator toont zowel je Lean- als Fat-FIRE-nummers naast je doel, zodat je het volledige spectrum aan mogelijkheden kunt zien.
  • De spaarquote-shortcut: Je spaarquote (percentage van het inkomen dat je spaart) is de krachtigste hefboom voor FIRE. Spaar 10% van je inkomen en het duurt ongeveer 51 jaar om FIRE te bereiken. Spaar 30% — 28 jaar. Spaar 50% — 17 jaar. Spaar 70% — 8.5 jaar. Dit is geen magie, het is wiskunde: een hogere spaarquote betekent meer geïnvesteerd geld EN lagere uitgaven (omdat je minder uitgeeft), wat een kleiner FIRE-doel betekent. Onze pensioencalculator modelleert dezelfde principes voor meer traditionele pensioenplanning.
  • De FIRE-sequentie: FIRE bereiken volgt meestal een pad: (1) bouw een noodfonds van 3-6 maanden, (2) maximaliseer belastingvoordelige rekeningen (401k, IRA, HSA), (3) beleg agressief in goedkope indexfondsen, (4) optimaliseer je spaarquote door uitgaven te verlagen en/of inkomen te verhogen, (5) bereken je FIRE-nummer en volg de voortgang, (6) bereik je nummer en maak de overgang. De volgorde is belangrijk omdat belastingvoordelige rekeningen vóór je 59½e moeilijk toegankelijk zijn zonder boetes. Onze coast FIRE-calculator helpt je het punt te vinden waarop je kunt stoppen met sparen en je doel toch bereikt.
  • De Roth-conversieladder: Een strategie om vóór je 59½e toegang te krijgen tot pensioenfondsen zonder boetes voor vroeg opnemen. Je rolt fondsen van een traditionele 401(k) of IRA over naar een Roth IRA, betaalt belasting over het omgezette bedrag (tegen je huidige belastingtarief), en na 5 jaar kun je de omgezette hoofdsom belastingvrij opnemen. Zo financieren veel vroeggepensioneerden hun leven tussen de FIRE-leeftijd en de traditionele pensioenleeftijd. Onze calculators helpen je de fiscale gevolgen van verschillende conversiestrategieën te modelleren tijdens je opbouw- en uitkeringsfase.

Voorbeeld

Op 30-jarige leeftijd met $100K spaargeld, $2K/maand inleg en $50K uitgaven is je FIRE-nummer bij een opnamepercentage van 4% $1,250,000. Lean FIRE — leven op een minimalistisch budget van $30K per jaar — vereist $750,000. Fat FIRE — een comfortabele $75K per jaar — vereist $1,875,000. Met 7% rendement krimpen je maandelijkse inleg en rente-op-rente de jaren tot elk doel gestaag.

Resultaten interpreteren

Je FIRE-nummer is het bedrag dat je geïnvesteerd moet hebben voordat je het traditionele werk kunt verlaten — maar hier is wat de meeste mensen missen: het gaat niet alleen om het getal, het gaat om je uitgaven. Hoe lager je jaarlijkse uitgaven, hoe kleiner je FIRE-nummer en hoe sneller je er bent. Dat is de prachtige symmetrie van de FIRE-vergelijking — elke euro die je van je jaarlijkse uitgaven afhaalt, verlaagt je doel met $25 (bij een opnamepercentage van 4%). Een levensstijl van $40,000 vereist $1 miljoen. Een levensstijl van $30,000 vereist slechts $750,000. Dat is $250,000 minder dat je hoeft te sparen, alleen maar door manieren te vinden om $10,000 minder per jaar uit te geven. Wanneer je naar je resultaten kijkt, is het meestzeggende getal het aantal Jaren tot FIRE. Als het onder de 10 ligt, bevind je je in een zeldzame categorie — dat vereist meestal een extreem hoge spaarquote (50%+) of al aanzienlijk spaargeld. Als het 10-20 jaar is, is dat de ideale zone voor toegewijde FIRE-aanhangers. Als het 20-30 jaar is, ben je nog steeds op een geweldig pad — dat is in feite een traditionele pensioentijdlijn die met een decennium is ingekort. De echte magie van de FIRE-calculator is dat hij laat zien hoe veranderingen in je spaarquote de tijdlijn dramatisch comprimeren. Overschakelen van 15% van je inkomen sparen naar 30% kan je werkende jaren letterlijk halveren. Dat is geen theorie — dat is de wiskunde van samengestelde groei in combinatie met hoge spaarquotes die precies werkt zoals het hoort.

Veelgestelde Vragen

Wat is de FIRE-beweging?
FIRE (Financial Independence, Retire Early) is een beweging gericht op extreem sparen en beleggen om tientallen jaren vóór de traditionele pensioenleeftijd met pensioen te gaan.
Kan ik echt vervroegd met pensioen met de cijfers van de FIRE-calculator?
De cijfers zijn wiskundig degelijk op basis van historische marktrendementen, maar de toekomst komt nooit perfect overeen met het verleden. Een FIRE-plan werkt het beste wanneer je flexibiliteit inbouwt: gebruik een opnamepercentage van 3.5% in plaats van 4% voor een grotere veiligheidsmarge, plan om wat deeltijdwerk ('Barista FIRE') te doen in de eerste jaren als dat nodig is, houd je uitgaven flexibel zodat je kunt bezuinigen wanneer de markt daalt, en herzie je plan jaarlijks. De mensen die succesvol vervroegd met pensioen gaan, zijn niet degenen met het meest perfecte plan — het zijn degenen die aanpasbaar blijven.
Wat als ik kinderen wil — kan ik dan nog steeds FIRE nastreven?
Absoluut — het vergt alleen meer planning. Kinderen brengen aanzienlijke uitgaven met zich mee (alleen al kinderopvang kan $15,000-$30,000 per jaar kosten), maar ze bieden ook een van de krachtigste motivaties om financiële onafhankelijkheid te bereiken. Veel FIRE-gezinnen mikken eerst op Coast FIRE (waar je huidige spaargeld zal groeien om tegen de traditionele leeftijd je pensioen te ondersteunen) en gebruiken daarna de vrijheid van lagere spaarverplichtingen om kindgerelateerde uitgaven te financieren. Anderen rekenen kinderen vanaf het begin in hun uitgavenprognoses. De calculator werkt op dezelfde manier — voer gewoon realistische schattingen van de uitgaven van je gezin in en pas je tijdlijn dienovereenkomstig aan.
Hoe krijg ik vóór mijn 59½e toegang tot mijn pensioengeld zonder boetes?
Er zijn verschillende beproefde strategieën: Roth IRA-inleg kan altijd belastingvrij worden opgenomen (alleen niet de rendementen); een Roth-conversieladder stelt je in staat traditionele IRA-fondsen om te zetten naar Roth en het omgezette bedrag na 5 jaar op te nemen; de 72t-regel staat wezenlijk gelijke periodieke betalingen uit pensioenrekeningen toe zonder boete; en je kunt altijd vrijelijk opnemen van belastbare makelaarsrekeningen. De meeste vroeggepensioneerden gebruiken een combinatie hiervan. De sleutel is om vroeg met de planning te beginnen — een Roth-conversieladder vereist 5 jaar voorbereidingstijd, dus je moet beginnen met omzetten vóórdat je ontslag neemt.
Hoe wordt het FIRE-nummer berekend?
Deel je jaarlijkse uitgaven door je opnamepercentage. Met de klassieke 4%-regel is dat uitgaven ÷ 0.04 — gelijkwaardig aan 25 keer je jaarlijkse uitgaven. Als je $50,000 per jaar uitgeeft, is je FIRE-nummer $1,250,000. Als je een veiliger opnamepercentage van 3.5% kiest, vereist dezelfde uitgaven $1,428,571.
Waarom toont de calculator ook Lean FIRE- en Fat FIRE-nummers?
Ze tonen de bandbreedte aan mogelijkheden rondom je doel. Lean FIRE gebruikt ruwweg 60% van je huidige uitgaven — een minimalistische levensstijl waarmee je eerder met pensioen kunt met minder. Fat FIRE gebruikt ruwweg 150% — een comfortabele, gepadderde levensstijl die langer duurt om te financieren. Alle drie zien helpt je beslissen waar op het spectrum je je vrijheid wilt laten zitten.
Wat is het verschil tussen FIRE, Coast FIRE en Barista FIRE?
FIRE is volledige financiële onafhankelijkheid. Coast FIRE is het punt waarop je belegde spaargeld zal groeien naar je volledige FIRE-nummer tegen de traditionele pensioenleeftijd, zelfs als je stopt met inleggen — je werkt nog steeds om de huidige uitgaven te dekken, maar hoeft niet meer te sparen. Barista FIRE betekent stoppen met voltijds werk maar deeltijdwerk doen om in levensonderhoud en voordelen te voorzien terwijl je portefeuille groeit. Elk vereist een ander spaarniveau, en het aantal jaren-tot-doel van de FIRE-calculator helpt je ze te vergelijken.
Is een opnamepercentage van 4% veilig voor een pensioen dat 50+ jaar duurt?
De 4%-regel is gebaseerd op een pensioenhorizon van 30 jaar. Ga je op je 40e met pensioen, dan moet je geld mogelijk 50+ jaar meegaan, dus veel FIRE-planners gebruiken 3% of 3.5% in plaats daarvan. Het verschil is betekenisvol: bij 4% ondersteunt $1,250,000 een jaarlijkse opname van $50,000; bij 3.5% ondersteunt het $43,750. De calculator laat je beide modelleren en zien hoe het getal verandert.
Hoeveel moet ik per maand sparen om FIRE te bereiken?
Dat hangt af van je doel en tijdlijn, maar de spaarquote is de belangrijkste hefboom. 20% van je inkomen sparen bereikt FIRE in ongeveer 37 jaar; 30% duurt ongeveer 28; 50% duurt ongeveer 17; 70% duurt ongeveer 8.5. Voer je maandelijkse inleg in de calculator in en zie het aantal jaren-tot-doel reageren op elke verhoging.
Wat is het risico van de volgorde van rendementen en waarom is het belangrijk voor FIRE?
Het is het risico dat de markten dalen in de eerste jaren van je pensioen, precies wanneer je geld opneemt. Beleggingen verkopen tijdens een neergang verzegelt verliezen en verkort de levensduur van de portefeuille, dus de volgorde van rendementen telt even zwaar als het gemiddelde rendement. FIRE-planners beperken dit risico door 1-2 jaar aan uitgaven in cash aan te houden, flexibele uitgaven te gebruiken en een conservatief opnamepercentage te kiezen.
Moet ik inflatie meenemen in mijn FIRE-plan?
Ja — inflatie is de stille moordenaar van plannen met vast inkomen. Je jaarlijkse uitgaven stijgen met de kosten van levensonderhoud, dus je FIRE-nummer moet groot genoeg zijn om groeiende uitgaven gedurende een zeer lang pensioen te ondersteunen. De rendementsaannames van de calculator zijn doorgaans nominaal (vóór inflatie), dus gebruik een realistisch reëel rendement na inflatie, rond de 4-5%, wanneer je je verwachte jaarlijkse rendement invult.

Ontdek meer tools

Verse selectie uit onze volledige toolbibliotheek.